• Artystycznie po angielsku w SP4

• 6 czerwca w Szkole Podstawowej nr 4 w Bogatyni odbył się XV Festiwal Małych Form Artystycznych w Języku Angielskim - reaktywacja.

Po dwóch latach pandemii organizatorzy dołożyli starań, aby impreza, która w latach 2006-2020 przyciągnęła do Bogatyńskiego Ośrodka Kultury ponad 1 400 uczestników z niemal wszystkich szkół gminy Bogatynia i powiatu zgorzeleckiego, inspirowała kolejne pokolenia uczniów i nauczycieli.

FM FAJA to konkurs promujący artystyczne wykorzystanie języka angielskiego. Wyrównuje szanse edukacyjne, gdyż może w nim wziąć udział każdy uczeń, który sam lub w grupie do pięciu osób przygotuje własny występ w języku angielskim .

Tak było i tym razem. 29 uczestników ze Szkoły Podstawowej nr 5, Szkoły Podstawowej w Porajowie i Szkoły Podstawowej nr 4 wraz z nauczycielami połączyło naukę języka angielskiego z zabawą . Publiczność zachwyciły wiersze, w tym przepiękny liryczny tekst autorski , monolog prosto z tutorialu do znanej gry video , zabawny skecz ze stworzonymi przez uczniów rekwizytami , żywe scenki, przygotowane przez najmłodszych oraz zapierające dech w piersiach piosenki . Artyści wystąpili w przebraniach i kostiumach podkreślających artystyczny klimat spotkania 🤵‍🤵.

Jurorzy nie mieli łatwego zadania , bo w pewnym sensie wszyscy byli zwycięzcami - pokonali tremę, znaleźli siły i odwagę, by po okresie izolacji wyjść na scenę i podzielić się swoją pasją.

Wyniki konkursu:

I miejsce - Błażej Paszkiewicz, Krystian Romaniuk, Jakub Żyła, Hanna Łuczak SP5 Bogatynia,

I miejsce - Oliwia Danilecka SP4 Bogatynia,

I miejsce - Emilia Nowak SP Porajów,

II miejsce - Wiktoria Zacharuś SP4 Bogatynia,

II miejsce - Natalia Nowacka SP Porajów,

III miejsce - Amelia Urbańczyk SP4 Bogatynia.

Wyróżnienia :

I - Elżbieta Ernest, Maja Chwiedziuk, Maks Karadzios, Sara Cieślińska, Karolina Ogonowska - SP4 Bogatynia

II - Małgorzata Kucal - SP4 Bogatynia

III - Laura Kowalczyk, Oliwia Trypuć, Nadia Tomczyk, Sara Czerwień, Liliana Babral - SP5 Bogatynia

III - Ewelina Danilewicz, Aleksandra Fajfrowska, Kornelia Krawczyk, Milena Piątek, Karolina Kania - SP4 Bogatynia.

Za udział dziękujemy Krystianowi Filipczakowi, Hubertowi Chlebnemu, Karolinie Kuczaj z SP4 oraz Anecie Urban ze szkoły z Porajowa.

Imprezę uświetniła obecność władz miasta, w tym Burmistrza MiG Bogatynia Wojciecha Dobrołowicza, który objął festiwal swoim patronatem, oraz Zastępcy Burmistrza ds. Społecznych Aleksandry Ratajczak. Za życzliwość i gadżety serdecznie dziękujemy!

Olbrzymie podziękowania dla p. Małgorzaty Kosiby, pomysłodawczyni i organizatorki Przeglądu!

• Nasi uczniowie wśród najlepszych w gminie

• Karol Gowin, Maciej Gębuś, Michał Justyński zajęli I miejsce drużynowo a Martyna Piątek II indywidualnie w III Miejsko-Gminnym Konkursie Historycznym. Odbył się on 3 czerwca w Szkole Podstawowej nr 3 w Bogatyni pod hasłem "Ludzie, idee, czyny". Konkurs wrócił po dwuletniej przerwie. Jego ideą jest przybliżanie uczestnikom historii naszej Ojczyzny, nauka szacunku dla polskiego dziedzictwa historycznego i ukazywanie uczniom wielkich bohaterów narodowych jako pozytywnych wzorców do naśladowania.

Bohaterem tegorocznego konkursu był Józef Wybicki, twórca polskiego hymnu narodowego , który decyzją Sejmu Rzeczypospolitej jest patronem 2022 roku. Wielki Polak, gorący patriota, człowiek wszechstronnie utalentowany.

Konkursowicze z klas 7 i 8 zmagali się z testem, na który złożyło się 40 pytań.

Najlepiej rozwiązali zadania:

Krzysztof Soroczyński z SP nr 3 - 1 miejsce ,

Martyna Piątek z SP nr 4 - 2 miejsce ,

Michał Mikulski z SP nr 3 - 3 miejsce .

Równolegle odbywał się konkurs dla uczniów klas trzecich – drużynowy Turniej Wiedzy o Polsce "Znam swój kraj".

Młodsi uczniowie rozwiązywali zagadki i różne zadania sprawdzające ich wiedzę o Polsce, jej historii i symbolach narodowych.

Najlepsze okazały się drużyny:

SP nr 4 w składzie: Karol Gowin, Maciej Gębuś, Michał Justyński - 1 miejsce ,

SP w Działoszynie w składzie: Julia Troc, Kaja Forysiak, Michał Workun - 2 miejsce ,

SP nr 3 w składzie: Zofia Kuczko, Karol Dragan, Andrzej Uber - 3 miejsce .

Zwycięzcy otrzymali wspaniałe nagrody od pani Marzeny Machałek Wiceminister Edukacji i Nauki oraz pana Wojciecha Dobrołowicza Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia.

Serdecznie gratulujemy także Karolowi Bohdanowiczowi i Pawłowi Gałuszce, którzy reprezentowali szkołę w kategorii klas 7-8. Chociaż uplasowali się poza podium, to również zaimponowali wiedzą na temat Józefa Wybickiego.

Dziękujemy pani dyrektor Jolancie Medyckiej, pani Katarzynie Bednarek i pani Jolancie Doroszczak za przygotowanie uczniów do konkursu.