• Szach - mat! Mistrzostwa Powiatu Szkół Podstawowych w Szachach

          • Reprezentanci naszej szkoły 17 listopada 2021 r. uczestniczyli w Mistrzostwach Powiatu Szkół Podstawowych w Szachach, rozgrywanych w systemie drużynowym. Zawody odbywały się w Szkole Podstawowej nr 5 w Zgorzelcu. Nasza drużyna, w składzie: Anna Ogonowska (klasa 4b), Waldemar Dziurdzy (klasa 3a), Karol Janek (klasa 4b) i Julian Stelmach (klasa 3b) walczyła bardzo dzielnie w swojej kategorii wiekowej. Część partii udało się zakończyć matem, w kilku wynik był dla nas niekorzystny, w wyniku czego zajęliśmy bardzo dobre, czwarte miejsce.

            Organizacją wyjazdu oraz treningiem zawodników zajęła się p. Katarzyna Staszak - Smolarek, za opiekę podczas zawodów odpowiadał p. Wojciech Mikulski.

            Gratulujemy wszystkim zawodnikom i już nie możemy się doczekać kolejnej okazji do szachowej rywalizacji!!!

          • Świat realny jest genialny - czyli relacja z działań uczniów w ramach Szkolnych Dni Profilaktyki Uzależnień

          •  

             

            Dni 4 oraz 16 listopada w naszej szkole były dniami pełnymi wrażeń! Szkolne Dni Profilaktyki Uzależnień zostały uroczyście podsumowane. Wyłoniono zwycięzców konkursu plastycznego. Jego laureatom oraz pozostałym uczestnikom wręczone zostały dyplomy oraz drobne upominki.

            Głos na temat profilaktyki uzależnień najpierw zabrali uczniowie klas drugich i trzecich. Jak prawdziwi artyści w przygotowanych wierszach wypowiedzieli się na temat różnych zagrożeń czyhających na dzieci i młodzież, podpowiedzieli wszystkim, co może przed nimi chronić i zapewnili, że jedynie w świecie realnym - z rodziną i przyjaciółmi -człowiek może być najszczęśliwszy. Z tej okazji na korytarzach szkolnych wybrzmiała piosenka pt. ,,Świat realny jest genialny", w niesamowitym wykonaniu artystów z klasy 3a.

            W późniejszym terminie (16.11.2021) zaprezentowali się uczniowie klas 4a, 4b, 5a, 5b, 7a oraz 8a. Za pośrednictwem przeróżnych, niezwykle atrakcyjnych form ekspresji artystycznej, przekazali nam swoje emocje, obawy, informacje o trapiących ich problemach oraz zagrożeniach, które odczuwają we współczesnym świecie. Przekaz ten był niezwykle cenny, z pewnością jest to dobry początek do wielu ważnych rozmów.

            Nad organizacją i przebiegiem Szkolnych Dni Profilaktyki czuwały panie pedagog - Anna Borukało i Katarzyna Staszak - Smolarek.

            Gratulujemy uczestnikom konkursu i młodym artystom wspaniałego przygotowania do tego szczególnego dnia. 

        • Wycieczka do miasta ceramiki
          • Wycieczka do miasta ceramiki

          • W środę 17.11.2021r. dwie klasy drugie z naszej szkoły wyjechały na wycieczkę. Wyjazd rozpoczął się wczesnym rankiem spod naszej szkoły. Wsiedliśmy do autokaru, pomachaliśmy rodzicom i....wyruszyliśmy w drogę. Podróż do Bolesławca upłynęła szybko i bezpiecznie. Na miejsce dotarliśmy o czasie. Przywitała nas pani przewodniczka po fabryce. Zabrała nas na hale produkcyjne, gdzie mogliśmy poznać etapy tworzenia bolesławieckiej ceramiki. Podziwialiśmy sposób powstawania tych pięknych fajansów i wielkie talenty pracowników na dekoratorni.Po zwiedzeniu fabryki sami zamieniliśmy się w dekoratorów. Każdy z nas otrzymał własny kubek do dekorowania. Prowadząca warsztaty miła pani, wyjaśniła, w jaki sposób należy nakładać farby i jak używać gąbek z wzorami. Wykonaliśmy swoje kubki i..... Zostały one w fabryce. Przyjadą do nas specjalną przesyłką, ponieważ muszą jeszcze trafić do pieca do wypalenia. Po zakończonych warsztatach był czas na „małe szaleństwo” w sklepie. Niektórzy kupili piękne kubki, magnesy, a nawet kolczyki i pierścionki. I to wszystko z ceramiki. Fajne to były zakupy. Na koniec naszego wyjazdu zajechaliśmy na posiłek do M’Donalds’a. Zjedliśmy dobre jedzonko i wróciliśmy do stęsknionych Rodziców. Będziemy miło wspominać ten dzień.

        • Uczciliśmy Święto Niepodległości!
          • Uczciliśmy Święto Niepodległości!

          • „Słowa ojczyzna nie należy wymawiać zbyt często

            Ani zbyt szybko, aby nie zatraciło sensu

            Powierzonego przez przodków. Lepiej słowo to

            Po prostu zawinąć w płótna strzęp i położyć

            Na dno rodzinnej szkatuły, pomiędzy srebrne monety

            I fotografie z rdzawymi plamami, jakie odziedziczyliśmy.

            Słowo ojczyzna należy czasem wydobywać, na przykład

            Na Święto Zmarłych lub Święto Zmartwychwstania, i

            Kłaść na białym obrusie; polerować, jak się przeciera

            Zmęczone oczy, aż zabłyśnie uśmiechem ironii

            Mickiewiczów”.

            Tymi słowami rozpoczęliśmy uroczystą akademię, upamiętniającą Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Uczniowie klas piątych i trzecich przygotowali program, w którym motywem przewodnim była wolność. Wzruszające pieśni i wiersze wprowadziły nas w świąteczny nastrój, zadumę a przede wszystkim radość,  że możemy cieszyć się wolnym krajem, w nim żyć, uczyć się i pracować. Trzecioklasiści, wspólnie z p. dyrektor przygotowali film, w którym opowiadają, jak rozumieją słowo wolność.

            Akademię przygotowały p. Jolanta Medycka i p. Marta Pędrak.

        • Zwiedziliśy Wrocław
          • Zwiedziliśy Wrocław

          •  

                  Klasy 7 i 8 zwiedzały Wrocław. Pierwszym punktem było Muzeum Narodowe, gdzie uczniowie obejrzeli następujące wystawy:

            •  Śląską rzeźbę kamienną XII–XVI w. 

            • Sztukę śląską XIV–XVI w. 

            • Sztukę śląską XVI–XIX w.

            • Sztukę polską XVII–XIX w. 

            • Sztukę europejską XV–XX w. 

            • Cudo–Twórcy 

                  Po ogromnej dawce estetycznych wrażeń, spacerkiem  wzdłuż Odry udaliśmy się pod Halę Stulecia, po drodze podziwiając  architekturę  Wrocławia.

                 Hala Stulecia jest symbolem Wrocławia.  Ponadczasowa bryła wraz z otaczającymi ją terenami zielonymi stanowi wyjątkowe miejsce spotkań. Wpisanie kompleksu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2006 potwierdziło szczególny status obiektów i przestrzeni, które są wizytówką współczesnego Dolnego Śląska i Wrocławia.  

                 Najważniejszym punktem wycieczki była wystawa Body Worlds. Na wystawie znajduje się ponad 150 prawdziwych eksponatów ludzkich ciał, które przedstawiają potencjał ludzkiego ciała  w ruchu, jego anatomiczną formę oraz złożoność funkcji. Uczniowie zobaczyli,  jak dokładnie działa ludzkie ciało, gdy jest zdrowe i poznali  sposoby zwalczania zagrażających życiu chorób.

            Wystawa Body Worlds – Vital inspiruje ludzi w każdym wieku do dbania o siebie i swoją kondycję. W tym celu przedstawiono obok siebie narządy zdrowe oraz chore, dzięki czemu odwiedzający widzą, jak styl życia wpływa na organizm np. jak palenie wpływa na płuca a cukier, złe tłuszcze czy sól przyśpieszą procesy starzenia znacznie zwiększając ryzyko wielu przewlekłych chorób.  

                   Po około 2 godzinnym spotkaniu z przewodnikiem podczas zwiedzania wystawy udaliśmy się na ciepły posiłek do jednej z galerii wrocławskiej. Obiad w galerii był ostatnim punktem programu wycieczki, o godzinie 18.00 udaliśmy się w drogę powrotna do Bogatyni, a  o godzinie 20.15. 

          • INFORMACJA POWIATOWEJ STACJI SANITARNO EPIDEMIOLOGICZNEJ

          • W związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną w szkole, dziecko może zostać objęte kwarantanną. W sprawie terminu rozpoczęcia i zakończenia kwarantanny dziecka należy dzwonić pod numer 222 500 115 . Infolinia działa od 7:00 do 21:00. W celu uzyskania informacji o kwarantannie dziecka należy podać dane dziecka: imię, nazwisko oraz PESEL.       

            W przypadku dzieci zaszczepionych przeciwko Covid-19 kwarantanna nie będzie nakładana.

          • Praca szuka człowieka!

          • Poszukujemy odpowiedzialnej i pracowitej "złotej rączki" na stanowisko konserwatora.

            Szczegółowe informacje w godzinach pracy sekretariatu 7.00 - 15.00 pod nr 757732444.

          • Wspieraj nas z Fanimani!

          • Jeżeli robisz zakupy w internecie, nieważne czy są to buty, elektronika, kosmetyki czy książki, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości  trafi do naszej organizacji, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl  Ty nic nie dopłacasz!

            Pomagaj nam bezpłatnie przy okazji codziennych zakupów online. Możesz skorzystać z oferty ponad 1500 sklepów, a także przy okazji zamawiania jedzenia online czy rezerwacji noclegów.

            Darowiznę aktywujesz jednym kliknięciem. To proste i bezpieczne rozwiązanie.

            1. Zarejestruj się w FaniMani.pl 

            Jeśli zarejestrujesz się z tego linku https://fanimani.pl/zaproszenie/23372/2d08f2041086464b81fa7ddec6249212/ -  i zrobisz zakupy przez FaniMani, otrzymamy dodatkowe 5 zł. 

            2. Na komputerze: Dodaj rozszerzenie "Przypominajka FaniMani" do przeglądarki 

            To proste i bezpieczne rozszerzenie, który automatycznie wskaże partnerów FaniMani, a darowiznę aktywujesz jednym kliknięciem! Z Przypominajką nigdy nie zapomnisz o pomaganiu nam. Wejdź na nasz profil na FaniMani - https://fanimani.pl/sp4bogatynia/ - aby zainstalować Przypominajkę!

            Dodatkowo - gdy już założysz konto i będziesz mieć Przypominajkę - wejdź na fanimani.pl/podaruj1zl i zaloguj się, a my otrzymamy 1zł darowizny! 

            3. Na telefonie: Pobierz Aplikację FaniMani (Google Play, AppStore)  

            Możesz nam pomagać także z telefonem w dłoni! Zainstaluj Aplikację i korzystaj z oferty ponad 1500 partnerów FaniMani, robiąc zakupy i przekazując nam darowiznę! W aplikacji w prosty sposób sprawdzisz również swoje ostatnie darowizny.

            Dziękujemy, że jesteś z nami!

          • Pani Dorota Czarnecka z nagrodą Ministra Edukacji i Nauki

          • Z okazji Dnia Edukaji Narodowej burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia pan Wojciech Dobrołowicz podziękował nauczycielom za trud wkładany w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń oraz życzył wielu sukcesów zawodowych. Wręczył również nagrodę Ministra Edukacji i Nauki dla nauczycielki naszej szkoły, pani Doroty Czarneckiej za znaczące osiągnięcia w działalności dydaktycznej. 

            Przyznano również Nagrody Burmistrza, które w naszej szkole otzrymali: pani dyrektor Jolanta Medycka, pani Małgorzata Kozłowska-Twerd, pani Ewelina Pawłowska i pan Konstanty Ślązak.  

            Serdecznie gratulujemy!

          • Dzień Dziewczyny w 3a

          • Dnia 11 października w klasie 3a obchodzony był Międzynarodowy Dzień Dziewczynek. Tym razem chłopcy złożyli życzenia: szczęścia, uśmiechu, dużo radości i spełnienia wszystkich marzeń, następnie wręczyli śliczne, różowe breloczki oraz przygotowali dyplomy Super Dziewczyny! Wszystko to odbyło się w miłej i radosnej atmosferze, uśmiech pojawił się na twarzy każdej z dziewczyn.

        • SKKT wrzesień i październik
          • SKKT wrzesień i październik

          • II RAJD TURYSTYCZNY „ŚLADAMI PRZESZŁOŚCI”

                         11  września 2021 tradycyjnie już uczestniczyliśmy w rajdzie organizowanym przez OSiR, „BOG-TUR „ i MKKT „Tramp”, którego celami były:

            • popularyzacja turystyki pieszej i kwalifikowanej;
            • promocja walorów krajoznawczych gminy Bogatynia;
            • pogłębianie wiedzy na temat historii naszego regionu;
            • propagowanie zasad ochrony przyrody i postaw proekologicznych.

            W tym roku nasza szkoła reprezentowana była przez dwie drużyny:

            1. „KOPERNIKUSY- KAPELUSZNICY”, w składzie: K. Barszczyk, K. Barszczyk, Sz. Cieśliński, Duciak, W. Fijałkowski, J.Jochym,  P. Molka, M. Piątek, Z. Stecyk, H. Stecyk, Z. Szczotka,      M. Uss, A. Wójcikiewicz i K. Płatkowski.
            2. „EKO- SUPER BOHATEROWIE”, w składzie: K. Borkowska, K. Filipczak, M. Iwanicka, Kowalczuk, O. Myślińska, W.  Osińska, Z. Rybińska, K. Sidorek, J. Tyszkiewicz,     L. Wójcikiewicz, L. Wyrwał i B. Świątek.

            Przy organizacji w bazie rajdu uczestniczyła Z. Pawłowska.

            Udział w rajdzie polegał na przejściu wyznaczonej trasy z Bogatyni przez Opolno Zdrój, Jasną Górę do Bogatyni, w trakcie której uczestniczyliśmy w konkursie ekologicznym „Czysty Las”, za który otrzymaliśmy wyróżnienie. Po powrocie do bazy rajdu braliśmy udział w konkursach, m.in: krajoznawczym : III miejsce zdobyły: Zuzanna Szczotka, Martyna Piątek i Ryszard Duciak oraz turystycznym: II miejsce zdobyła drużyna „Kopernikusów”, III drużyna „Eko- Super Bohaterów” .

            Na szczególne wyróżnienie zasłużyli: Adam Wójcikiewicz, Szymon Cieśliński oraz Kacper Płatkowski, którzy bardzo profesjonalnie zadbali o bezpieczeństwo naszych drużyn na trasie.

            Pogoda i humory nam dopisały i choć nieco odczuliśmy trudy wędrówki „ w kościach”, to miło było wspólnie spędzić czas podziwiając piękne widoki i krajobrazy naszego regionu.

             

            Opiekunowie: Ewelina Pawłowska,   Katarzyna Krawczenko

             

            Puchar Burmistrza Miasta Zgorzelec

                        25 września 2021r. w Zgorzelcu rozegrane zostały marsze na orientację zaliczane do Pucharu Dolnego Śląska 2021 – III runda. W imprezie uczestniczyło 10 uczniów naszej szkoły startujących w dwóch kategoriach wiekowych: TM (samodzielnie) i TP ( z opiekunem). Baza zawodów znajdowała się w ZSZ popularnie nazywanym „Emilką” , a teren na którym przebiegały trasy dwóch etapów obejmował po części las i park ciągnący się wzdłuż Nysy Łużyckiej. Teren wymagający technicznie, ale po dwóch latach przerwy w startach w terenie budzący mniej obaw, jeżeli chodzi o „odnalezienie się” na mapie i powrót na start.      W rezultacie  nasi reprezentanci zdobyli miejsca:

            Kategoria TM

            II: Krystian Walkowiak i Adam Wójcikiewicz

            XI : Kacper Barszczyk i Wojciech Fijałkowski

            Kategoria TP:

            IV : Emilia Kowalczuk, Hubert Chlebny, Filip Chudy, Piotr Marszał, Franciszek Pierzchalski, Wiktoria Osińska.                                                            

            Opiekun: Katarzyna Krawczenko

             

            XXIII Złaz Czwartoklasistów „ Opolno Zdrój 2021”

             

            30 września 2021r., odbył się kolejny, organizowany przez MKKT „Tramp”  Złaz Czwartoklasistów – impreza turystyki kwalifikowanej  dla uczniów szkół podstawowych naszej gminy. W złazie reprezentowały naszą szkołę obydwie klasy czwarte: 4a i 4b, wraz ze swoimi opiekunami. Zadaniem wszystkich uczestników było przede wszystkim pokona, nie trasy przez daną drużynę ( od SP3 w Bogatyni, przez Graniczny Wierch, Jasną Górę do Opolna), zgodnie ze wszystkimi zasadami obowiązującymi w turystyce. Oprócz tego rozgrywane były konkursy:

            – marsze na orientację, w których uczestniczyła cała drużyna (klasa);

            – konkurs krajoznawczy i historyczny o gminie Bogatynia, w którym drużyna reprezentowana była przez zespół trzyosobowy ;

            – dwuczęściowy (test i rozpoznawanie roślin i zwierząt) konkurs przyrodniczy, w którym również startowały trzyosobowe zespoły reprezentujące poszczególne drużyny.

            Na mecie, w Opolnie czekał na wszystkich uczestników poczęstunek, loteria oraz różne gry i zabawy. Rozstrzygnięte zostały również wszystkie konkursu, wręczone dyplomy i nagrody oraz ogłoszono klasyfikację generalną. I tu spotkała nas niespodzianka, ponieważ nasze klasy

            IVa i IV b – zdobyły równorzędne II miejsce.

            Od wyników ważniejsza chyba jednak możliwość wspólnego spędzenia czasu, dobra zabawa oraz poznawanie naszej gminy w terenie, a nie tylko w „ławce szkolnej”.

            W imprezie tradycyjnie już uczestniczyli uczniowie klasy ósmej, którzy w ramach zajęć terenowych z geografii i edukacji regionalnej pełnili funkcje kierowników tras. Ich zadaniem było czuwaniem nad pokonaniem trasy przez przydzielone drużyny oraz  wprowadzenie młodszych kolegów w zasady uprawiania turystyki ( Karta Turysty, zasady bezpieczeństwa).

            Wszyscy uczniowie klasy VIII: ze swoich zadań wywiązali się bez zarzutu, bez ich pomocy tak duża impreza nie mogłaby przebiec tak sprawnie. Dzięki wzorowej postawie przyczynili się do promocji naszej szkoły w środowisku lokalnym. W organizacji uczestniczyli: Wiktoria Białek, Kacper Barszczyk, Dominik Litwin, Adam Wójcikiewicz, Wiktoria Zacharuś, Krystian Walkowiak, Natalia Pączek, Martyna Socała, Zuzanna Szczotka, Wojciech Fijałkowski, Julia Gaweł, Oktawian Stępień, Oliwia Danielecka, Jakub Kwieciński, Hanna Stecyk, Bartosz Świątek, Małgorzata Kucal i Mikołaj Gruza.

            Dziękujemy również za pomoc i wsparcie pani Elżbiecie Kowalczuk.

            Opiekunowie: Ewelina Pawłowska,   Katarzyna Staszak – Smolarek, Katarzyna  Krawczenko

             

          • Dzień Chłopaka w 3a.

          • 30 września w klasie 3a chłopcy obchodzili swoje święto. W tym dniu dziewczynki oprócz tradycyjnych życzeń wręczyły kolegom prezenty w postaci breloczków z imieniem. Nie była to jedyna niespodzianka przygotowana przez koleżanki z klasy. Dziewczyny wręczyły również dyplomy “Super Chłopaka”! Chłopcy natomiast podarowali koleżankom słodycze, pokazując tym samym, że są także superbohaterami. Wspólna zabawa wszystkim dzieciom dała dużo radości i sprawiła, że to był naprawdę wspaniały dzień.

          • TRZECIOKLASIŚCI ZDOBYLI JUMPWORD!

          • 6 października 2021 r. klasa 3a I 3b uczestniczyła w wycieczce do Parku Trampolin – JUMPWORD we Wrocławiu. Celem wycieczki było wyrabianie nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu oraz rozwijanie zainteresowania sportem. Po rozgrzewce pod okiem instruktora uczniowie korzystali z szeregu atrakcji m.in. trampolin akrobatycznych, koszów do koszykówki, trampolin sportowych oraz basenów wypełnionych gąbkami. Pobyt w Parku Trampolin sprzyjał wyrabianiu nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu oraz integracji klas trzecich. Uczniowie wrócili do szkoły zmęczeni, ale zadowoleni i z uśmiechami na twarzach.

            Opiekunowie wycieczki: Anita Urbanowicz, Sylwia Kołodziejska

          • WARSZTATY ROBOTYKI DLA NAJMŁODSZYCH

          • Przyszłość to roboty, komputery i automatyzacja. Wiemy o tym doskonale!

            Warsztaty z robotyki, w których uczestniczyli uczniowie z klas 1-3, miały  na celu wprowadzić młodych ludzi w świat nowoczesnych technologii  i futurystycznych maszyn. To idealny sposób , by zaszczepić w dziecku pasję , która zostanie do końca życia. Zajęcia z robotyki połączone z programowaniem to rozwijanie wyobraźni przestrzennej, zdolności manualnych oraz logicznego myślenia a przy okazji wspaniała zabawa!

          • DYNIOWY ZAWRÓT GŁOWY

          • Dnia 19 października 2021r. rozstrzygnięto  konkurs na ” Najładniejszą dynię”. Przyniesiono wiele” dzieł” wykonanych w ciekawy i zabawny sposób. Czas ekspozycji  prac był niestety krótki ze względu na niewielką trwałość tego warzywa. Jury miało trudne zadanie, ponieważ wszystkie Dynie  zachwycały pomysłowością i sposobem wykonania.

             

            Nagrody przyznano w dwóch kategoriach:– praca samodzielna– praca w zespole rodzinnym

            I miejsce:– Amelia Chyła, Olga Łohyn

            II miejsce:-Emilia Kurzepa, Olga Sikora, Maja Auguścik, Piotr Rydziński

            III miejsce:-Zuzanna Jackowska, Sergiusz Sawicki, Przemysław Chruścicki, Maja Regner

            Pani Dyrektor Jolanta Medycka oraz organizator Hanna Włodarczyk wręczyły dyplomy oraz nagrody zwycięzcom. Wszyscy biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy oraz słodkie upominki. Dziękujemy serdecznie wszystkim uczniom za zaangażowanie i gratulujemy pomysłów.

          • Klasa 1a i akcja "Ognik"

          • 5 października uczniowie klasy 1a uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez Państwową Straż Pożarną w Bogatyni. Udział w warsztatach pod nazwą ” Ognik” przybliżył dzieciom zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia pożarowego. Uczniowie wysłuchali krótkiej prelekcji prowadzonej przez strażaków, obejrzeli filmy edukacyjne oraz brali udział w zajęciach praktycznych. Na koniec dzieci zostały zapoznane ze specjalistycznym sprzętem  strażackim. Mogli wsiąść do samochodu strażackiego , zobaczyć  jego wyposażenie a nawet przymierzyć stroje strażackie.

          • W TEATRZE LALEK

          • 29 września uczniowie klasy 2a i 2b pojechali do Teatru Lalek na przedstawienie ,,LALKA KAFKI’’

            O godzinie 10.00, poprzedzona trzema teatralnymi dzwonkami, rozpoczęła się opowieść o twórczości Franza Kafki. Spektakl był urozmaicony muzyką i audiowizualną scenografią. Dzięki temu sceny były dynamiczne, czasami wiejące grozą a czasami śmieszne. Najbardziej podobała nam się gra świateł, nagle zmieniające się sceny i dekoracje. Jednak największe emocje wywołała postać lalki.

            Wycieczkowicze odwiedzili także Wrocławski Rynek, gdzie smaczna przekąska w McDonald’s wywołała uśmiech na cały dzień! W drodze powrotnej w autokarze był gwar i śmiech, wycieczka dała nam wiele radości i spory zastrzyk wiedzy!

            Opiekunkami grupy były pani Telimena Majewska-Wójcik , pani Anita Piłat i pani Jolanta Doroszczak.

            Franz Kafka (1883-1924), który nigdy nie ożenił się i nie miał dzieci, spacerował w wieku 40 lat po berlińskim parku Steglitz. Pewnego dnia spotkał w tym miejscu małą dziewczynę, która mocno płakała, ponieważ straciła ukochaną lalkę. Ona i Kafka na próżno szukali lalki. Kafka powiedział jej na końcu, żeby spotkała się z nim w parku następnego dnia i że razem ponownie poszukają zguby.

            Nazajutrz, kiedy wciąż nie znaleźli lalki, Kafka dał dziewczynce list „napisany” przez lalkę: „Proszę nie płacz. Pojechałam na wycieczkę, aby zobaczyć świat. Napiszę do Ciebie o moich przygodach.”

            Tak rozpoczęła się historia, która trwała do końca życia Kafki.

            Kiedy się spotykali Kafka czytał dziewczynce starannie skomponowane listy z przygodami i rozmowami z ukochaną lalką, które dziewczynka uznała za urocze. W końcu Kafka przeczytał jej list z historią, która sprowadziła lalkę z powrotem do Berlina, a potem dał jej kupioną lalkę.

            „Ona wcale nie wygląda jak moja lalka” – powiedziała zawiedziona dziewczynka. Kafka podał jej wtedy kolejny list, w którym było napisane: „Moje podróże mnie zmieniły”. Dziewczynka przytuliła nową lalkę i zaniosła ją do domu. Rok później Kafka zmarł.

            Kilka lat później dorosła już dziewczyna znalazła w lalce włożoną kartkę papieru. Krótki, napisany przez Kafkę list brzmiał: „Wszystko, co kochasz, prawdopodobnie zostanie utracone, ale na końcu miłość powróci w inny sposób.”

          • Sport bez granic – Sport bez barier

          • 16 października odbyła się w Hradku nad Nysą impreza sportowa w ramach projektu „Sport bez granic-Sport bez barier”. W biegu przełajowym na 2 km naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas trzecich, czwartych i piątych, którzy za swój wysiłek zostali nagrodzeni upominkami.

            Wesoła zabawa na placu zabaw przy pieczeniu kiełbasek i słodkim poczęstunku była świetną okazją do zapoznania się z czeskimi rówieśnikami.

            Wszystkim uczestnikom biegu dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły na międzynarodowej imprezie, a Aleksandrowi Kuczyńskiemu z kl. 4b, Antoniemu Kuczyńskiemu z kl. 5b, Hubertowi Rattayowi z kl. 3a, Maciejowi Pędrakowi z kl. 3a i Annie Ogonowskiej z kl. 4b, którzy wywalczyli sobie tego dnia miejsce na podium, gratulujemy!

            Podziękowania kierujemy także do opiekunek grupy – pani dyr. Jolanty Medyckiej i Moniki Kuczaj.

          • PASUJĘ CIĘ NA UCZNIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 W BOGATYNI...

          • Tak, 13 października 2021 roku Pani dyrektor włączyła oficjalnie w grono społeczności szkolnej
            24. pierwszaków. Uroczyste Pasowanie połączone było z obchodami Dnia Edukacji Narodowej.

            Te wydarzenia zawsze wzbudzają wiele emocji zarówno wśród uczniów, nauczycieli, a także rodziców. Dzieci w galowych strojach, przepiękna dekoracja sali, podniosła atmosfera – to wszystko po to, aby ten dzień zapadł w pamięci.

            Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia p. Wojciech Dobrołowicz, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu p. Mariola Danielewska, przewodnicząca Rady Rodziców p. Ewelina Jackowska, Rodzice pierwszoklasistów oraz cała Społeczność Szkolna.

            W części oficjalnej głos zabrała Pani dyrektor Jolanta Medycka, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za trud wkładany w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń. Następnie uczniowie klas piątych zaprezentowali program artystyczny o dziejach Oświaty, w trakcie którego przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wręczyli nauczycielom kwiaty, dziękując za ich pracę. Kolejnym punktem akademii było Pasowanie na Ucznia. Pierwszaki zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne, taneczne. Publiczność nagrodziła ich wysiłki gromkimi brawami. Najważniejszym momentem ceremonii było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na ucznia, którego dokonała dyrektor szkoły. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Bogatyni. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne. Nie zabrakło też upominków od zaproszonych gości.Najmłodszym uczniom życzymy samych sukcesów ze zdobywanej wiedzy.

          • Wspomnienie obchodów 60-lecia szkoły

          • 24 września 2021 roku świętowaliśmy jubileusz 60-lecia szkoły. Z tej okazji uczestniczyliśmy w wielu jubileuszowych wydarzeniach.

            Obchody rozpoczęła uroczysta Msza święta w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Bogatyni, której przewodniczył dziekan ks. Ryszard Trzósło. Wzięli w niej udział zaproszeni goście, nauczyciele, rodzice, uczniowie i przyjaciele szkoły. Nie mogło zabraknąć na niej również trzech sztandarów szkoły, które symbolizują jej historię. W pocztach sztandarowych mogliśmy zobaczyć nie tylko obecnych uczniów, ale i absolwentów. W oprawę liturgiczną zaangażowali się uczniowie a nad wszystkim czuwała katechetka pani Ewelina Pawłowska.

            Po pięknej Mszy wszyscy przenieśli się do Bogatyńskiego Ośrodka Kultury, gdzie odbyła się część oficjalno-artystyczna jubileuszu, którą urokliwie i profesjonalnie poprowadzili niezastąpieni – Marcin Woroniecki – absolwent szkoły i Krystian Filipczak – uczeń klasy 5b.

            Jako pierwsza do zebranych przemówiła pani Jolanta Medycka – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Bogatyni – przypomniała historię szkoły oraz tych, którzy ją tworzyli i tworzą do dziś. Później na ręce pani Dyrektor przekazano wiele ciepłych i szczerych życzeń z okazji urodzin „bogatyńskiej Czwórki”. Wśród osób, które zabrały głos byli: pani Aleksandra Ratajczak – zastępca Burmistrza ds. polityki regionalnej, która złożyła życzenia w imieniu Burmistrza – pana Wojciecha Dobrołowicza i całego organu prowadzącego; pani Beata Toczek – wizytator, przedstawicielka Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty; panie Ewelina Jackowska i Anna Stecyk – przedstawicielki Rady Rodziców SP4; pani Dorota Bojakowska – prezes Bogatyńskiego Stowarzyszenia „Amazonki”, pani Wanda Miłopolska-Trojanowska – wieloletni wicedyrektor SP4 w Bogatyni i prezes Klubu Nauczycielskiego „IZIS” w Bogatyni, Dziekan dekanatu Bogatynia ks. Ryszard Trzósło, pan Mirosław Plichta – dawny dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika i przewodniczący ZNP w Bogatyni, przedstawicielki Dyrektorów bogatyńskich placówek edukacyjnych – p. Anna Hantke – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Bogatyni i pani Marzanna Samelska – dyrektor Publicznego Przedszkola nr 7 w Bogatyni oraz pan Adam Balcer – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Polskich Noblistów w Bogatyni.

            Cześć oficjalną przeplatano występami małych i większych artystów, którzy chcąc podziękować zebranym na sali za obecność, ale i wieloletnie wsparcie i życzliwość dla szkoły, prezentowali swoje talenty – śpiewali, grali na skrzypach i pianinie, recytowali, rapowali a na koniec w krótkim kabaretowym fragmencie rozśmieszali do łez. Niespodzianką dla przybyłych był występ pracujących wciąż w szkole nauczycieli – piosenka wykonana wraz z uczniami przez panie Martę Pędrak i Sylwię Sułkowską oraz genialny skecz, w którym główną rolę – cudownej mamusi – odegrała pani Anna Borukało a towarzyszył jej niesforny syn Adaś – czyli Adam Wójcikiewicz. Na scenie uwagę przykuwała oryginalna dekoracja zaprojektowana przez panią Ewę Wiśniewską, która koordynowała pracę uczniów i chętnych nauczycieli zaangażowanych w jej wykonanie.

            Łzy wzruszenia, ale i uśmiech wywołały życzenia nagrane i przesłane do szkoły przez jej absolwentów. Widzowie mieli okazję wysłuchać ich podczas uroczystości. Piękne wspomnienia absolwentów są dowodem na to, że „Czwórka” to szkoła z pasją, kształtuje nie tylko intelektualnie, ale wyposaża również w umiejętności, które pozwalają młodym ludziom odważnie wchodzić w życie, rozwijać talenty i spełniać marzenia. Przesłane filmy pięknie zmontowała pani Małgorzata Kozłowska-Twerd.

            Nad uroczystością w BOK-u czuwały panie Monika Kuczaj, Marta Pędrak i Sylwia Sułkowska. Bardzo dziękujemy również pani Joannie Kosiorek ze Szkoły Muzycznej w Bogatyni za przygotowanie uczniów grających na skrzypcach i pianinie.W tym miejscu podziękowania kierujemy również w stronę pani Bożeny Mazowieckiej – dyrektor Bogatyńskiego Ośrodka Kultury wraz z jej wszystkimi pracownikami za życzliwą pomoc w organizacji jubileuszu.

            Po zakończonej części oficjalno-artystycznej nadszedł czas na ostatni punkt programu. Zebrani przeszli z BOK-u do szkoły. Pochód uświetniła swoją grą orkiestra Kopalni Węgla Brunatnego „Turów”. Na terenie szkoły odsłonięto pamiątkową tablicę ufundowaną przez dziekana ks. Ryszarda Trzósło.

            Ostatnim momentem jubileuszowych obchodów był piknik urodzinowy, podczas którego każdy miał szansę obejrzeć sale sukcesów szkoły, zdjęcia ukazujące historię szkoły w galerii fotograficznej, odszukać własne zdjęcia, przeczytać wspomnienia w księgach pamiątkowych i kronikach.Swoją obecnością i genialną grą na gitarze basowej zaszczycił uroczystość Szymon Justyński – absolwent szkoły wraz z wokalistką – Magdaleną Martyną Grzymkowską Yaniką o zjawiskowym głosie.

            Dzięki życzliwości GABARKI – na czele z panią Eweliną Gabarą oraz zaangażowaniu Marcina Woronieckiego najmłodsi również nie mogli się nudzić – czekała na nich niezliczona liczba atrakcji – bańki mydlane, tatuaże, taniec, gry i zabawy na świeżym powietrzu. Gwoździem programu była bitwa kolorów, w której uczestniczyli uczniowie, nauczyciele i rodzice. Było kolorowo i wesoło.Nikt nie mógł narzekać na brak smakołyków serwowanych nam przez ukochanych i niezastąpionych rodziców, bez których ten dzień absolutnie by się nie udał. Był grill i pyszne kiełbasy, grochówka, smakowite ciasta, no i stanowiska oblegane przez dzieci – wata cukrowa oraz popcorn – dzięki życzliwości Domu Pomocy Społecznej „Jędrek” w Opolnie Zdroju i zaangażowanych rodziców.

            Na urodziny obowiązkowo musi być tort. U nas było ich aż trzy – każdy wykonany na wzór zwycięskich słodkich makiet, które zaprojektowali nasi uczniowie podczas zeszłorocznego konkursu. Przypominamy, że w konkursie na podium stanęli – Amelia Chyła klasa 2b, Karol Tęcza klasa 5a i Maja Iwanicka – klasa 5b. Za przygotowanie pięknych tortów dziękujemy: paniom Martynie Tobijańskiej i Małgorzacie Wysockiej, a także panu Aleksandrowi Stacewiczowi.

            Dziękujemy sponsorom, których wsparcie i życzliwość przyczyniły się do tego, że ten wyjątkowy dzień mógł się udać:

            • organowi prowadzącemu na czele z Burmistrzem Panem Wojciechem Dobrołowiczem• Panu Mirosławowi Jaworskiemu – prezesowi firmy „Solpet”• Pani Katarzynie Ciunel – pośrednikowi ubezpieczeniowemu• Firmie „Hoker”• Firmie „Rychło” na czele z panią Małgorzatą Matelską• Piotrowi Rodzikowi z Drukarni Bogatynia• Radzie Rodziców i rodzicom-ochotnikom za organizację pikniku.

            Wielkie podziękowania należą się również wszystkim pracownikom szkoły, tak nauczycielom jak i pracownikom administracji i obsługi za niezwykłe zaangażowanie w organizację urodzin naszej Jubilatki.

            Wszystkim za wszystko DZIĘKUJEMY!

            Był to wspaniały dzień pełen niezwykłych spotkań, życzliwych rozmów i wielu wspomnień. A przecież o to właśnie chodzi podczas świętowania urodzin 

            Poniżej wspomnienia, które otrzymaliśmy od jednej z absolwentek naszej szkoły.

            tekst: Sylwia Sułkowska

            WSPOMNIENIA:

            Szanowni Państwo, Drodzy Nauczyciele,kilkukrotnie próbowałam usiąść na spokojnie i opisać kilka wspomnień związanych z „4”, a w moim wypadku epizodem w 60-letniej historii szkoły, gdy była Gimnazjum nr 1, jednak myśli tych jest za dużo, bym potrafiła je okiełznać. Dlatego też mój mail będzie raczej fragmentaryczny i nieustrukturyzowany, ale mam nadzieję, że przekażę w nim choć trochę wspomnień z moich 3 lat.

            Gdy zaczynałam szkołę podstawową to sądziłam, że będę w niej przez 8 kolejnych lat, jednak nowa organizacja edukacji spowodowała, że kończyłam podstawówkę po 6 klasach i z bólem serca zmieniałam placówkę. Ku mojemu zaskoczeniu z jeszcze większym bólem serca po 3 latach opuszczałam gimnazjum…

            Najlepszą pamiątką tego czasu jest dla mnie mąż, którego poznałam niejako przez p. Adama Kurta – opiekuna samorządu uczniowskiego w tamtym czasie.Wiele moich wspomnień dotyczy przygotowań i udziału w różnych konkursach przedmiotowych i pracy w samorządzie uczniowskim, dzięki którym miałam bliskie relacje nie tylko z rówieśnikami, ale również z nauczycielami.

            Wspominam:Konkursy z WOSu – do dziś pamiętam wycinki z gazet, które p. Kurt układał na przerwach, aby później przekazać nam kopie skompensowanej wiedzy o świecie. Zgłoszenie bez naszej wiedzy drużyny (ja, Wojtek – mąż i Kamil Pruban) do międzynarodowego konkursu o Unii Europejskiej, który okazał się fajną przygodą i zwieńczony naszym zwycięstwem.Konkursy matematyczne, szczególnie mecze matematyczne pod wodzą p. Ani Pasztetnik, która zebrała grupę bardzo różnych, a jednak nieźle współpracujących uczniów.

            Moje najintensywniejsze lata rozwoju w przedmiotach przyrodniczych – chemii i fizyce! Chyba już nigdy potem (uwzględniając nawet czas doktoratu) nie nauczyłam się tak wiele, tak szybko i tak przyjemnie. Pani Dorota Czarnecka i Pani Małgosia Kozłowska-Twerd, które zdecydowanie przekraczały obowiązki nauczycielskie, przygotowując mnie do kolejnych etapów konkursów. Kilkukrotnie gościły mnie u siebie w domach, aby wytłumaczyć mi jeszcze więcej. Oczywiście najbardziej z tego pamiętam ciastka i partnerską atmosferę. Ale też możliwość przeprowadzania eksperymentów, czy to w szkolnej sali czy w laboratorium.

            Eksperymenty, nieco mniej bezpieczne takie jak przygotowywanie fajerwerków, robiliśmy już z Krzyśkiem (przyjaźń, która rozwinęła się też w czasach gimnazjum) już poza szkołą Pani Ania Olejarz, która nauczyła mnie rozumieć język obcy (wówczas niemiecki) i była przyjazną duszą, z którą na długo po skończeniu szkoły udało mi się utrzymać kontakt. Nieco zuchwale sądzę, że imię Jej pierwszej córeczki nie jest do końca przypadkoweWiele moich wspomnień związanych jest z miejscem, którego nazwa nie oddaje prawdziwej jego funkcji – czytelnia. Dla mnie to było miejsce zwierzeń, porad życiowych i uczuciowych – szczególnie cennych w tym szalonym nastoletnim okresie. Oczywiście to zasługa osób, które tak przyjacielsko traktowały tam uczniów – p. Dorota Stachyra, p. Ania Wilczek i p. Sylwia Sułkowska.

            Czytelnia to też miejsce, w którym spędziłam sporo czasu z obecnym mężem, a także innymi bliskimi osobami z tamtych lat, gdy próbowaliśmy okiełznać i uporządkować stare kroniki szkoły.

            W czytelni też organizowaliśmy naszą małą pomoc uczniowską – Ci, którzy radzili sobie lepiej z danych przedmiotów, pomagali tym słabszym. Była to dla mnie naprawdę duża lekcja i ogromna satysfakcja, gdy kolega pierwszy raz w życiu dostał 5 z kartkówki.

            Pamiętam też jak na przerwie – początkowo w ramach zadania domowego z WOSu, a później zatracona w pracy – pisałam na kolanie Regulamin Samorządu Uczniowskiego z planem pracy i wizją szkoły, którą później powoli wdrażaliśmy z zaangażowanymi znajomymi.

            Twórczo i bez limitów (szczególnie czasowych) pracowaliśmy nad apelem z okazji Prima Aprilis, na dzień przed zmieniając całkowicie koncepcję na taką, która angażowała do improwizacji także nauczycieli.

            Zimowy czas to jabłuszka na górce podczas lekcji wychowania fizycznego!

            Do dzisiaj wydaje mi się, że większość nauczycieli, których poznałam w tym czasie, traktowało mnie jak młodego człowieka i rozmawiało na wszelakie tematy. Nie byli tylko nauczycielami przedmiotów – byli też przyjacielsko nastawionymi „nieco starszymi znajomymi”, którzy czasem wysłuchali, a czasem podzielili się swoim doświadczeniem życiowym.

            Chciałabym, aby przez kolejne lata mury naszej szkoły były pełne życia młodych, ciekawych świata ludzi i przyjaznych, mądrych dorosłych przewodników!

            Regards,Monika Kurczyńska

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Bogatyni
      • 75 77 32 444
      • 59-920 Bogatynia
        ul. Chopina 15

        59-920 Bogatynia
        Poland
      • 75 77 32 444
    • Logowanie