15.10.2024 r. Naszą przygodę w ramach programu "Podróże z klasą" rozpoczęliśmy dziś o godzinie 4.00 rano, kiedy to, nieco jeszcze zaspani, wyruszyliśmy do Kopalni Soli w Wieliczce. Obecnie jest to pomnik historii Polski, gdyż wydobycia złóż zaprzestano w 1996 roku. W czasie trzygodzinnego zwiedzania kopalni dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat wydobycia soli kamiennej, poznaliśmy legendy i postacie związane z tym miejscem oraz jakie było znaczenie soli przez wieki dla naszego kraju.
Szczególnie zainteresował nas fakt, że nasz patron Mikołaj Kopernik, którego pomnik stoi w jednej z komnat kopalni, był jednym z pierwszych udokumentowanych zwiedzających.
16.10.2024 r. Dzisiaj pierwszym punktem naszej krakowskiej przygody był Kopiec Kościuszki i Muzeum Tadeusza Kościuszki - jednego z najwybitniejszych polskich dowódców wojskowych, przywódcy Insurekcji Kościuszkowskiej, prawdziwego patrioty i obrońcy niepodległości. Bohatera dwóch narodów - Polski i Stanów Zjednoczonych. Wyposażeni w nową dawkę wiedzy historycznej, ruszamy dalej.
W drugiej części dnia udaliśmy się na Wawel - siedzibę królów polskich. Zwiedziliśmy Katedrę i Zamek Królewski Odwiedziliśmy groby monarchów i najważniejszych postaci w historii Polski. Weszliśmy na dzwonnicę, z której rozpościerał się wspaniały widok na Kraków oraz tradycyjnie pomyśleliśmy życzenia, dotykając lewą ręką serca Dzwonu Zygmunta (na pewno wszystkie się spełnią ).
Następnie spacerkiem po Starym Rynku przeszliśmy do kościoła Mariackiego, gdzie podziwialiśmy najważniejsze dzieło średniowiecznego mistrza Wita Stwosza - Ołtarz Zaśnięcia Marii Panny. Stamtąd przeszliśmy do Sukiennic, pierwszej galerii handlowej. To tutaj kupcy z całej Europy wystawiali swoje sukna, z których szyto najpiękniejsze szaty.
Ostatnim punktem były Podziemia Starego Rynku. Nowoczesne multimedialne muzeum przeniosło nas do czasów średniowiecza. Poznaliśmy bogatą historię miasta, zwyczaje mieszkańców i ich życie.
Wzbogaceni dużą dawką wiedzy historycznej, odpoczywamy przed jutrzejszym dniem
17.10.2024 r. Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy od przejażdżki tramwajem, który zawiózł nas pod teatr Bagatela, skąd Plantami przeszliśmy pod Barbakan- perłę krakowskich fortyfikacji, jeden z najwspanialszych obiektów średniowiecznej architektury militarnej Europy. Stąd ruszyliśmy pod Pomnik Grunwaldzki, symbol zwycięstwa króla Władysława Jagiełły nad Zakonem Krzyżackim w 1410 roku, ufundowany przez Ignacego Paderewskiego.
Następnie wzięliśmy udział w warsztatach w Muzeum Obwarzanka, gdzie poznaliśmy historię i tradycje wypieku tego krakowskiego przysmaku. Przygotowane własnoręcznie, jeszcze ciepłe obwarzanki smakowały wybornie
Rejs statkiem po Wiśle to kolejna nasza atrakcja. Kraków widziany z tej perspektywy prezentował się równie pięknie
Późnym popołudniem udaliśmy się na spacer po Kazimierzu, najbardziej magicznej i fascynującej dzielnicy Krakowa.
18.10.2024 r. Ostatnim punktem naszej krakowskiej przygody było Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, klasztorze założonym 1000 lat temu i nadal wypełniającym cele, dla których 1000 lat temu został założony. Wzięliśmy udział w bardzo ciekawych warsztatach na temat historii książki i pisma. Poznaliśmy historię klasztoru. Odwiedziliśmy skryptorium, gdzie mogliśmy się poczuć, jak prawdziwi średniowieczni skrybowie. Niektórzy naprawdę poczuli się w tej roli bardzo dobrze.
Posileni pysznym obiadem w klasztornej restauracji, wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. To był wspaniały czas wspomnienia, które zabieramy, zostaną z nami na zawsze.
Dziękujemy pani przewodnik Monice Głowackiej i #BiurzeTurystycznemuKarkonoszeGoodTravel za opiekę i pokazanie uroków Krakowa oraz panu kierowcy Sebastianowi, że sprawnie i szczęśliwie woził nas wszędzie tam, gdzie chcieliśmy.